Noslēdzas nometne “Daugavas stāsti – 2023”

Ogrē noslēgusies nometne  “Daugavas stāsti – 2023”. 

 

4.augustā ar krāšņu un daudzveidīgu izstādi, lego robotikas demonstrējumiem un koncertu noslēgusies jau piektā nometne “Daugavas stāsti”, kuru īstenoja Ogres biedrība Attīstības un inovāciju mācību centrs un nometnes vadītāja, šobrīd Itālijā dzīvojošā Ilze Atardo. 

 

Veselu nedēļu Ogres tehnikuma telpas tika piepildītas ar bērnu čalām un aktīvu darbošanos. Dalībnieki ieradušies no septiņām dažādām Eiropas valstīm – Itālijas, Spānijas, Grieķijas, Kipras, Šveices, Horvātijas, Vācijas … un Latvijas!

 

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas Republikas Kultūras ministrija piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Nometni atbalsta Rēzeknes novads pašvaldība, Fazer Latvija, SIA “MGH”.

Projektu īsteno Attīstības un inovāciju mācību centrs. Sadarbības partneri: ALISI – Itālijas un itāļu Šveices latviešu biedrība, Latviešu draugu kopa Atēnās, Spānijas biedrība “LeLat”, Latviešu kultūras biedrība “Saime” Štutgartē.

 

No š.g. 30. jūlija līdz 4.augustam 33 dalībnieki vecumā no 6 – 15 gadiem piedalījās ilgi gaidītā un aizraujošā pasākumā, kura laikā pilnveidoja savas latviešu valodas zināšanas, iepazina  Ogres novadu un Rīgu, apguva jaunas prasmes un iemaņas, kā arī mācījās būt patstāvīgi un ieguva jaunus draugus.

Pirmajā nometnes dienā pēc instruktāžas un iekārtošanās visiem bija iespēja kārtīgi iepazīt nometnes apkārtni un komandās pildīt foto orientēšanās uzdevumus Ogres tehnikuma teritorijā. Netraucēja ne lietus, ne vēsais laiks. Radošums, veicot uzdevumus, bija tieši tas, ko vēlāk vajadzēja, lai taptu skices nometnes karogam, istabiņu nosaukuma izvēlei un vakara pasākumam. Pēcpusdienā notika arī radošo darbnīcu iepazīšana un pirmie darbi. 

 

Pirmdienas rīts sākas ar mūsdienu tehnoloģiju un tradīciju apvienojumu. Dalībnieki veido latviešu rakstu zīmju zīmējumus, kuri vēlāk ar 3D printeri tiek pārvērsti magnētiņos un piekariņos. Savas tehniskās zināšanas un būvēt prasmi pārbaudām LEGO robotu darbnīcā, kur katram ir iespēja uzbūvēt un ieprogrammēt savu robotu. Paralēli ir arī iespēja katram sev izveidot rokasprādzītes ādas darbnīcā.

Pēcpusdienā dodamies uz Ogres Zilajiem kalniem, kuros visus gaida orientēšanās sacensības. Precīza instruktāža skolotājas Unas Muižnieces vadībā un dalībnieki gatavi pāros doties mežā, pirms tam  kartē izvēlas savu maršrutu,  un 2 stundu laikā mēģina savākt pēc iespējas vairāk punktus. Ivo un Elīnai sportiskais azarts vislielākais – viņi visus 14 kontrolpunktus atrod 59 minūtēs!

Vakarā  – daudzveidīgs talantu konkurss –  tiek demonstrētas dejas, skan dziesmas un vijole, tiek demonstrēti kāršu triku un  sarežģīti sporta elementi. Vislielākās skatītāju emocijas raisa Feimaņu meiteņu kvartets  – Gabriella, Eva, Evita un Anna Marija, kuras visas kopā darbojas deju grupā “Karameles” un košos tērpos visiem demonstrēja čarlstonu. 

 

Otrdienā agra celšanās un brokastošana, lai pagūtu visu ieplānoto. Dodamies ceļojumā ar vilcienu uz Rīgu. No stacijas kājām devāmies cauri Vecrīgai,  pāri Akmens tiltam uz Latvijas Nacionālo bibliotēku, pie kuras Jānis no Šveices visiem īsi izstāstīja par Raini un viņa lugu “Zelta zirgs”, kas iedvesmojusi ēkas arhitektu Gunāru Birkertu. 

Bibliotēkā muzeja “LaPa” gides pavadībā apskatījām izstādi “Uzvelc Latviju! Latviešu tautas tērpi pasaulē”. Interaktīvā veidā dalībnieki iepazina tautas tērpu stāstus un to radīšanas detaļas. Pirms došanās tālāk uzkavējāmies izstādē par grāmatu vēsturi Latvijā, kurā, iedarbinot visas maņas, varēja iepazīties ar grāmatniecības attīstību. Līmes, vaska un bēniņu smarža, braila raksts un rakstāmmašīna, audiofaili un video instalācijas – paldies par iespēju iepazīt to visu.   

 

Tālāk ceļš atpakaļ uz Vecrīgu, kur apskatījām vēsturiski nozīmīgus objektus – Melngalvju namu, Rīgas Domu, pie Rīgas pils pat laimējās redzēt goda sardzes maiņu. Pie Tautas frontes muzeja, Saeimas, Doma laukumā un Bastejkalnā skolotāja Ilze Atardo atgādināja vēstures lappuses  – 4. maija deklarācijas pieņemšanas dienu un barikāžu laiku. Brīvības pieminekļa pakājē atkal noskatījāmies goda sardzes maiņu un tapa dalībnieku kopbilde. .  

Pēcpusdienā notika intensīvs darbs radošajās darbnīcās. Visi tā aizrāvušies, ka vakars pienāk nemanot un vislabākais vakara noslēgums ir filmu vakars, kurā nolemj skatīties sportiski iedvesmojošo vēstures notikumu ekranizāciju “Sapņu komanda” par Latvijas basketbolistu vēsturisko uzvaru pirmajā Eiropas čempionātā Šveicē 1935.gadā. 

 

Trešdienas rīts tika pavadīts iepazīstot Ogri. Devāmies uz Ogres muzeju un tajā apskatījām izstādi “Pietura Ogre” par pilsētas seno un kūrorta vēsturi. Bija interesanti uzzināt, ka Ogrē savulaik bijis aizliegums turēt kaķus, jo smalkām dāmām bija modē mājās turēt kanārijputniņus, kam kaķi varētu kaitēt. Kamēr viena grupa muzejā, citi atkārto latviešu spēles un rotaļas skaistajā Ogres gājēju ielā. 

Pēc muzeja apmeklējuma turpinājās darbošanās darbnīcās. Šoreiz dizaina un animācijas darbnīcās. Tapa gan dažādas rotas, gan arī filmas par visdažādākajām tēmām. 

 

Pēc pusdienām uz maiņām viena daļa dalībnieku atgriezās darbnīcās, kamēr otra devās piedzīvojumu pilnā pastaigā pa Ogres Milžu taku.Tā bija adrenalīna, smaidu un arī kāda baiļu radīta stresiņa pilna pēcpusdiena, ko palīdzēja pārvarēt drauga plecs, skolotāju un Milžu takas instruktoru atbalsts un uzmundrinājums. 

Vakarā paguvām noorganizēt jautro frizūru un tērpu konkursu, kur katrs varēja radoši un jautri izpausties gan ar matu sakārtojumu, gan pieskaņot frizūrai atbilstošu tērpu. 

 

Ceturtdienā turpinās radošās darbnīcas – tās, kurās jau visu nedēļu esam darbojušies un pavisam jaunas! Savus mākslinieciskos talantus dalībnieki demonstrē tekstila apgleznošanas darbnīcās, veido ādas rokasprādzes un no dabas materiāliem rada dekorācijas, dejo, dzied dziesmas un spēlē instrumentus. Tiek izmēģinātas visas pašgatavoto robotu iespējas  sumo cīņās un trasītes izbraukšanā, pilnveidotas to programmas un tehniskie parametri, lai visu iespējami labāk varētu parādīt vecākiem noslēguma pasākumā. 

 

Un tad jau klāt katrā nometnē ļoti gaidīts notikums –  nakts trase. Dalībnieki īsi pirms pusnakts tiek sadalīti 5 jauktajās komandās un dodas apkārt Ogres Mežezeram. Trasē tiek apmeklēti kontrolpunkti, kas pārbauda ne tikai komandas saliedētību, bet arī erudīciju un spēju uzticēties un sadarboties.  Startā kopīgi jāpārvar no virvēm izveidota sēta, turpmāk trasē jāprot orientēties pēc izvietotajām gaismiņām, jāatpazīst latviešu tautas deja “Cūkas driķos”, kā arī jāprot to nodemonstrēt, pēc taustes jāatmin dārgumu maisā paslēpušies priekšmeti, vēlāk jaatcerās krāsu kombinācija, lai izkļūtu no naksnīgā meža. Pāri visam jāpārvar bailes, dodoties tumšajā un ļoti slapjajā Ogres mežā. Gaidot savu kārtu, katra komanda izpilda arī erudīcijas pārbaudes testu par nometnē iepazītajām vietām un notikumiem. 

 

Piektdiena – nometnes pēdējā diena aust vējaina un saulaina. Ikviens vēl steidz pabeigt iesāktos darbus, tiek precizēta koncerta programma un notiek pēdējie mēģinājumi deju soļiem un dziesmu vārdiem. 

Izstādē skatītāju vērtējumam tiek izliktas dizaina darbnīcās Līgas Vējiņas vadībā tapušās ādas rokas sprādzes, dabas gobelēni un krāšņi apgleznotie maisiņi gan ar latvju zīmēm un Latvijas simboliku, gan brīvu radošo domu lidojumu. 

Ar latvju spēka zīmēm 3D drukas tehnikā radītie piekariņi un magnētiņi, ko katrs aizvedīs līdzi, tapa darbnīcās, kur bērnus ar 3D drukas iespējām iepazīstināja Audris Vītoliņš un Ada Vītoliņa.

Datoros ikviens var skatīties animācijas darbnīcā tapušās īsfilmas ar LEGO tēliem. Bērnu un jauniešu stāstus animācijas epizodēs palīdzēja pārvērst animatore Maija Marija Ozola.

Vislielāko interesi un kustību, protams, raisa LEGO robotikas darbnīcas rezultāti – mazāko dalībnieku veidotā trasīte ar dažādiem objektiem, par kuru prasmīgu roku vadīti pārvietojas lielāki un mazāki robotiņi, kā arī sumo cīņu laukumi, kuros redzami jau krietni lielāki un spēcīgāki roboti un norit sīvas cīņas par uzvaru. Prieks pašiem un skatītājiem. Paldies par šo iespēju darbnīcu vadītājai Norai Meirei!

Pēc izstādes apskates dalībnieki un viesi pulcējas pagalmā pie karogiem uz noslēguma pasākumu. Koncertā skan dziesmas, raiti rit dejas soļi, skan dzīvā mūzika, kurā piedalās gan dalībnieki, gan brīvprātīgie no Ogres. Rotaļās tiek iesaistīti arī ciemiņi. Visi dalībnieki saņem atzinības par paveikto, grupas foto piemiņai  un SIA “ Fazer Latvija” saldās balvas. 

Pasākumu noslēdz arī jauka ballīte ar latviskiem ēdieniem, augļiem un saldējumu. 

Smaidi, apskāvieni, apmainīšanās ar adresēm un vēlēšanās atkal tikties Daugavas stāstos… Piektā  – jubilejas nometne – noslēgusies ar iegūtiem jauniem draugiem, zināšanām un pieredzi gan lieliem , gan maziem. 

Sakām paldies nometnes finansētājiem un  sadarbības partneriem, nometnes vadītajai Ilzei Atardo, skolotājām  Norai Meirei, Ievai Pekšai – Kontrerasai, Unai Selīnai Muižniecei un Līgai Vējiņai, kā arī projekta vadītājai Ievai Vītoliņai. Paldies par atbalstu arī daudzajiem brīvprātīgajiem, kuri palīdzēja, lai Daugavas stāsti arī šogad paliktu katra dalībnieka atmiņās krāšņi un piepildīti! Uz tikšanos nākamajos Daugavas stāstos!  

Saistīti raksti

Aicinām parakstīties par iniciatīvu “Kodolenerģija Latvijai!”

Platfomā ManaBalss.lv https://manabalss.lv/i/3097 ir atklāta iniciatīva “Kodolenerģija Latvijai!”, kura aicina taupīt zemes resursus, nodrošinot labklājību un ilgtspējīgu sabiedrību. Iniciatīvas mērķis ir veicināt normatīvo aktu un vadlīniju izstrādi, uz kā bāzes

Nometne “Daugavas stāsti 2024” notiks Ogrē

Ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no 2024. gada 29. jūlija līdz 4. augustam Ogrē notiks diennakts nometne “Daugavas stāsti 2024”, kas tiek rīkota, lai stiprinātu diasporas bērnu un jauniešu